• Irak Sınırı – Musul Sorunu

  Sponsor Reklam

  Kpss ders notlarımıza tarih dersinde 1923-1930 seneleri arasında gelişen Irak Sınırı – Musul Sorunu ile devam ediyoruz.  Kpss sınavlarında Dış Politika ‘dan sorular gelebiliyor.  Ankara Antlaşması ile 1926 Musul’u kaybediyoruz ve Hakkari sınırımız genişliyordu. Musul kaybedilmesinde içerideki isyanların bastırılması için ordunun oraya kaydırılması büyük rol oynadı.  Lozan antlaşmasına göre Irak Sınırı – Musul Sorunu;

  • Lozan’da Irak Sınırının belirlenmesinde Türk – İngiliz görüşmelerine bırakılmış
  • Irak’ta Manda yönetimini kuran İngilizler zengin petrol yataklarına sahip Musul’un Türkiye’ye verilmesine şiddetle karşı çıkıyordu.
  • Türk-İngiliz görüşmelerinden bir sonuç alınamayınca son kararın Milletler Cemiyetinin verilmesi istendi. Musul Irak ‘a verildi.

  Ankara Antlaşması

  Ankara Antlaşması’na göre ;

  1.  Musul İngiltere Mandasındaki Irak’a verildi.
  2. Bu bölgede elde edilen Petrolun yüzde 10’u 25 yıllığına Türkiye ‘ye bırakıldı. Buradan kazanan hak az miktar para ile değiştirildi.
  3. Hakkari sınırı Türkiye lehinde düzeltildi. Musul ‘da yaşayan Türklerle ilgili önemli bir karar alınmamış ve Misak-ı Milli açısından bu sorun çözülememiştir.
  Sponsor Reklam

No comments yet.

Yorum Yaz

XHTML: You can use these tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>
TOP