• Batı Cephesi Önemli Bilgiler

  Sponsor Reklam

  Kpss derslerimize tarih dersinde kurtuluş savaşında batı cephesi ile devam ediyoruz. Batı Cephesinde fransız ve ermeni güçlerine karşı mücadeleler verildi.  Bu cephede gediz taaruzu , birinci inönü, ikinci inönü savaşları yapıldı.

  Gediz Taaruzu

  Ali Fuat ve Çerkez ethem bu bölgede emir gelmemesine rağmen taaruze geçer ve yenilerek geri çekilir.  Bu iki isimde düzenli ordu taraftarı değildi. Düzenli orduya geçilmesiyle Ali Fuat moskovaya elçi olarak gönderildi.  Batı cephesi bu olaylardan sonra ismet inönü ve Refet Bele olarak 2 ayrıldı.

  Birinci İnönü Savaşı

  Birinci inönü savaşında Türkiye Büyük Millet Meclisi ilk başarısını elde etti. Savaşın kazanılması ile düzenli orduya güven arttı ve katılımlar çoğaldı. Katılımların artmasıyla da istiklal mahkemeleri kapatıldı. 1921 Anayasından sonra gelişen olaylar;

  • Afganistanla dostluk antlaşması yapıldı. Böylece Türkiye’yi tanıyan ilk müslüman ülke sıfatını aldı.
  • Londra Konferansında Yunan ordusuna zaman kazandırma çabaları ve Osmanlı Devleti ‘ne Sevr kabul ettirme çabaları sürdü.
  • İstiklal Marşının kabulü yapıldı
  • Moskova Antlaşması yapıldı.  Sovyet Osmanlıyı, Osmanlıda çarlık rusyayı tanımayaktır. Batum gürcistana verilmesiyle Rusya Misak-ı Milliyi tanıyacaktır.  Rusya Osmanlıya yardımda bulunacak ve Servi antlaşmasını tanımayacaktır.

  İkinci İnönü Savaşı

  İkinci İnönü savaşı ile meclise güvenildi. Orduya katılım Birinci inönüdeki gibi sürdü.  Mustafa Kemal ‘in İsmet İnönü’ye siz orada yanlız düşmanı değil bir milletin makuz talihinide yendiniz cümlesi akıllara kazındı. İtalya Antalya’dan Fransada Zonguldak’tan çekildi. Ayrıca Fransa barış için elçi de gönderdi.

  Sponsor Reklam

No comments yet.

Yorum Yaz

XHTML: You can use these tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>
TOP