• Türkiye’deki Ulaşım Sistemleri

  Sponsor Reklam

  Kpss ders notları sunduğumuz sitemizin bu günkü coğrafya dersinde ülkemizdeki ulaşım sistemlerini inceleyeceğiz. Ulaşım sistemleri içerisinde karayolu, deniz yolu, demiryolu ve hava yolları bulunmaktadır. İlk olarak karayolu ulaşım sistemiyle başlayalım.

  Karayolu ülkemizdeki en yaygın ulaşım sistemidir. Karayolları genel olarak doğu-batı yönlü uzanmaktadır. Ulaşımı kolaylaştıran geçitler arasında Akdenizdeki Çeltikçi Belli geçidi,Silifkeyi İç Anadolu’ya bağlayan Sertavul geçidi, Çukurovayı İç Anadolu’ya bağlayan Gülek Boğazı , Karadeniz’de Zigana, Kop geçidi, Batı Karadenizi İç Anadolu’ya bağlayan Küre geçidi ve son olarak Çukurovayı Hatay’a bağlayan Belen Geçitleri bulunmaktadır.

  Demiryolu Ulaşımı: Cumhuriyetin ilk yıllarında demiryolu yapımına çok büyük önem verilmiştir. 1950 yıllarından itibaren önem karayollarına geçtiği için demiryolu yapımları gelişimini devam ettirememiştir. Yük ve yolcu taşımacılığında karayol ulaşımdan hemen sonra gelir. Yer yüzü şekillerinden dolayı bazı bölgelerimize demir yolu bulunmamaktadır. Bunlar Doğu Karadeniz, Çanakkale Bursa çevresi, Menteşe Bölgesi ve Hakkari illinde de demiryolu ulaşımı bulunmamaktadır. Son yıllarda yapılan Ankara-Konya ve Ankara-İstanbul hızlı tren projeleri çok önem teşkil edilmektedir. Asrın projesi olarak kabul göre İstanbul’daki Marmaray projesi ile İstanbul’daki trafik çilesine bir nebze rahatlatılmak isteniyor.

  Deniz Yolları Ulaşımı: Üç tarafı denizlerle çevrili olan ülkemizde deniz ulaşımı da önem teşkil etmektedir. En ekonomik ulaşım sistemi deniz yolludur. Dış ticaret ithalat – İhracat büyük bir kısmı deniz yolu ile yapılmaktadır. Önemli limanlarımız içerisinde İstanbul, İzmir, Mersin, Samsun, Trabzon, Antalya, İzmit, İskenderun limanları yer almaktadır.

  Havayolu Ulaşımı : Havayolu ulaşımı da ülkemizde yer almaktadır. Stratejik bir noktada bulunduğumuz için hava sahamız ekonomik bir değere sahiptir. İstanbul, Ankara, İzmir, Adana ve Antalya uluslararası standartlara sahiptir.

  Boru Hatları: Kalkınmada en önemli faktörlerden biride enerjidir. Enerjinin ülkeler arasında ticareti için boru hatları kurulmuştur. Dünyanın en önemli boru hatları Türkiye çevresinde kurulmuştur. Ülkemizdeki Boru Batları;

  • Irak-Türkiye ham petrol boru hattı ( Kerkük-Yumurtalık )
  • Batman-Dörtyol ham petrol boru hattı
  • Rusya-Türkiye doğal gaz boru hattı ( Mavi Akım )
  • Bakü-Tiflis-Ceyhan ham petrol boru hattı
  Sponsor Reklam

No comments yet.

Yorum Yaz

XHTML: You can use these tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>
TOP