• Türkiye’de Ticaret

  Sponsor Reklam

  Kpss ders notlarına Türkiye de Ticaret ile devam ediyor. Bu konudan kpss sınavında sorunlar gelebiliyor. Bunun için önem teşkil ediyor. Ülkemizde ticaret 3 şekilde gerçekleşmektedir.

  1. İç Ticaret
  2. Dış Ticaret
  3. Transit Ticaret

  İç Ticaret ülkenin kendi içerisinde yaptığı ticaret şeklidir. Sizinde bildiğiniz ülkemizde bir çok ürün yetiştirilmektedir. Bu ürün yelpazesi ticaretin gelişmesini sağlamıştır.

  Dış ticaret Ülkeler arasında yapılan mal alım ve satımına verilen isimdir. Bir ülkenin bir ülkeye mal satmasına ihracat, başka bir ülkeden mal almasına da ithalat denir. İthalat ve İhracat ülkenin dış ticareti belirlemektedir. Türkiye’de ihracatın Sektörel Dağılımı aşağıdaki tabloda verilmiştir.

  ihracat sektorel dağılımı

  Makine, fabrika kurmaya yarayan aletler, petrol ilaç boya, elektronik aletler, tropik kökenli kahve,muz,hurma ithal ettiğimiz yani dışarıdan aldığımız ürünler içerisinde yer almaktadır. En çok ithal ettiğimiz enerji kaynağı Doğal Gaz’dır. Bunu da Rusya’dan büyük bir çoğunluğunu karşılamaktayız. Biz bu ülkelere meyve, sebze gibi değerde ucuz maddeler sattığımız için dış ticaret açığı yıldan yıla büyümüştür. Dış ticaret açığı ülkedeki turizm gelirlerinden kapatılmaya çalışılmaktadır.

  Başka ülkelerin Türkiye’nin ulaşım sistemlerini kullanarak yaptığı ticarete transit ticaret adı verilmektedir. Türkiye eskiden buradan büyük bir kar elde ediyordu. Fakat yabancı ülkelerinde transit ticarette başlamasıyla durum değişti

  Sponsor Reklam

No comments yet.

Yorum Yaz

XHTML: You can use these tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>
TOP