• Türkiye’de Nem ve Yağış

  Sponsor Reklam

  Kpss ders notlarına Coğrafya dersimiz ile devam ediyoruz. Türkiye iklimini etkileyen faktörler arasında Türkiye ‘de Nem ve Yağış ön planda gelmektedir. Türkiye’de Nem ve Yağışın dağılışını etkileyen faktörler şu şekilde sıralanmaktadır.

  Yer şekilleri: Akdeniz ve Karadeniz de dağların kıyıya paralel olarak uzanmasından dolayı yağış miktarı fazladır.

  Rüzgarlar : Nemli rüzgarların etkisinde kalan bölgeler yağış miktarı fazladır.

  Buharlaşma : Yaz sıcaklarının fazla olduğu Güneydoğu Anadolu Bölgesinde buharlaşma fazladır.

  Nemlilik: Karadeniz Bölgesinin Doğu kıyıları nem bakımından Türkiye ‘de başı çekmektedir. Kıyılardan iç bölgelere gidildikçe nem oranı düşer. Nem açığı en fazla olan bölge ise Güneydoğu Anadolu Bölgesidir.

  Bulutlanma: Bağıl nemin olduğu bölgelerde bulutlanma süresi fazla, bağıl nemin az olduğu bölgelerde bulutlanma süresi azdır.

  Türkiye ‘de Yağış Rejimi

  Akdeniz, Ege, Güney Marmara Kıyıları ve Güneydoğu Anadolu ‘da en fazla yağış kış mevsiminde yağar. İç Anadolu Bölgesinde en fazla yağış ilkbahar mevsiminde yağmaktadır. Karadeniz Bölgesinde bu durum Sonbahar mevsimine rast gelmektedir. Erzurum-Kars bölgesinde ise en fazla Yağış yaz mevsiminde gerçekleşir.

  Kpss 2007 Sorusu

  Bağıl nem sıcaklıkla ters orantılı, yükseltiyle doğru orantılı olarak artar.

  kpss 2007 coğrafya sorusu

  Buna göre haritada numaralarla gösterilen yerlerin hangisinde yaz mevsiminde bağıl nemin en az olduğu söylenebilir

  A-) I  B-)II  C-) III   D-)IV   E-)V

  Çözüm : Bağıl nem sıcaklıkla ters orantılı olduğuna ve yazın en yüksek sıcaklık Güneydoğu Anadolu olduğuna göre sorumuzun cevabı E şıkkıdır.

  Sponsor Reklam

No comments yet.

Yorum Yaz

XHTML: You can use these tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>
TOP