• Türkiye’ nin Bölgesel Kalkınma Projeleri

  Sponsor Reklam

  Kpss ders notlarımıza coğrafya dersinin bir konusu olan Türkiye’ nin Bölgesel Kalkınma Projeleri ile devam ediyoruz. Kalkınma projelerinde hangi illerin olduğu bazen kpss sınavlarında sorulabiliyor. Uygulanmakta olan sadece GAP Projesi bulunmaktadır. Güneydoğu Anadolu Projesinde Adıyaman, Batman, Şanlıurfa, Diyarbakır, Gaziantep, Kilis, Mardin, Siirt ve Şırnak yer almaktadır. Diğer projelerin fizibilite çalışmaları bitmiş fakat uygulanmaya başlanmamıştır.

  Doğu Anadolu Projesi (DAP)

  Doğu Anadolu bölgesindeki Gümüşhane, Erzincan, Malatya, Elazığ, Tunceli, Bayburt, Bingöl, Erzurum, Muş, Bitlis, Van, Hakkari, Ağrı Iğdır, Kars ve Ardahan illerini kapsamaktadır. Bu proje ile sosyal, kültürel ve ekonomik açıdan iller gelişmişlik gösterecektir.

  Zonguldak, Bartın, Karabük (ZKÜ) Projesi

  Zonguldak, Bartın, Karabük illerini kapsayan, demir-çelik ve kömür işletmeleri kapsayan yatırım alanlarını özel sektöre açmaktır. Böylece bölge ekonomik açıdan biraz daha rahatlığa kavuşacaktır.

  Doğu Karadeniz Projesi (DOKAP)

  Artvin, Bayburt, Giresun, Gümüşhane, Ordu, Rize ve Trabzon illerinde ekonomik açıdan biraz daha refah düzeyinin artırılması amaçlanmıştır. Ulaşım ve iletişim hizmetleri güçlendirilmesi amaçlanmış ve bu amaçla bir çok çalışma yapılmıştır.

  Yeşilırmak Havzası Gelişim Projesi

  Yeşilırmak Havzası Gelişim Projesi Çorum, Amasya, Samsun, Tokat illerini kapsamaktadır. Projede, Ulaşım, iletişim, enerji altyapısı, tarım ve sanayi entegrasyonu sağlanmaya çalışılmıştır.

  Sponsor Reklam

No comments yet.

Yorum Yaz

XHTML: You can use these tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>
TOP