• Rasyonel Sayılar

  Sponsor Reklam

  Bu matematik dersimiz de sizlerle rasyonel sayılarda işlem yapmasını öğreneceğiz. Pay, Paydadan büyük ise basit kesir, pay paydadan büyük ise birleşik kesir oluyor. Rasyonel sayılarda genel olarak kpss sınavlarında sorular gelebiliyor. Bu konuyu her zaman ki gibi en iyi örneklerle açıklayabiliriz.

  Örnek:

  rasyonel sayilar soru 1 Sayısı pozitif bir birleşik kesir olması için x en küçük ne olması lazım?Çözüm:

  x-3≥ 5
  x≥8

  Örnek:

  rasyonel sayılarda toplama Yandaki Rasyonel Sayılarda Toplama işleminin sonucu Nedir?Çözüm: Gördüğünüz gibi rasyonel sayılarda toplama işlemini gerçekleştirmemiz için paydaların eşit olması gerekiyor.

   

   

  Örnek:

  Rasyonel sayılarda taraf tarafa toplama K sayısının M cinsinden değeri nedir?Çözüm:

  K+M=5

  K=5-M

  Not: Bu tür sorularda taraf tarafa toplama yada çıkarma işlemleri yapılır.

   

  Örnek:

  Rasyonel Basamaklı İşlemler Yandaki basamaklı toplama işleminin sonucu nedir? 

  Çözüm: Rasyonel sayılarda basamaklı işlemlerde üsteki ifade olduğu gibi kalır alttaki kesir ters çevrilir çarpılır. Bu işlemler kolaydır. Fakat dikkat ister.

   

   

   

   

  Örnek:

  Yandaki işlemin Sonucu nedir?Çözüm: Rasyonel sayılarda bölme işleminde birinci kesir olduğu gibi kalır ikinci kesir ters çevrilir çarpılır. Yandaki işlemde olduğu gibi sadeleştirme işlemi var ise mutlaka yapmanız gerekli. Yoksa bulduğunuz sonuç bazen şıklarda yoktur. En sade hali şıklarda verilir.
  Sponsor Reklam

No comments yet.

Yorum Yaz

XHTML: You can use these tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>
TOP