• Büyük Taarruz

  Sponsor Reklam

  Kpss ders notlarına Tarih dersinde Büyük Taarruz ile devam ediyoruz. Kurtuluş savaşında cephelerden biriside Büyük Taarruzdu. Bu savaştan sonra Mondros Ateşkes Antlaşmasının yerine mudanya ateşkes antlaşması, Sevr Antlaşmasının yerinde Lozan Antlaşması imzalandı.

  Mudanya ateşkes antlaşması Osmanlı ile Yunanistan arasında gerçekleşti. Yunanistanı İngiltere temsil etti. Mudanya Ateşkes Antlaşmasında bizi İsmet İnönü temsil etti. Bu antlaşmada Batı Trakyadan söz edilmedi. Antlaşma ile İstanbul, Boğazlar ve Doğu Trakya kurtuldu.

  Lozan Antlaşması yapılmaya hazırlanırken Saltanat kaldırıldı. Bu antlaşmada Ermeni meselesi ve kapitilasyonlar konusunda taviz verilmedi. Birinci görüşmede ege adaları, Türk – Yunan sınırı be Nüfus Mübadelesi gibi konulara karar verildi.

  Lozan antlaşmasında ikinci görüşmede sınırlar bulgaristan ile İstanbul Antlaşması, Yunanistan ile Atina Antlaşması, Doğu sınırı Kars Antlaşması, Suriye sınırı ise Ankara Antlaşması ile karar verildi. Boğazlar Türk komisyonuna bırakıldı. Lozanda Hatay, Boğazlar ve Musul sorunu çözülemedi.

  Osmanlı borçları Osmanlı Devleti ‘nden ayrılan devletler arasında Fransız Fragı olarak paylaştırıldı Azınlıklar Türk vatandaşı olarak kabul edildi.

  Sponsor Reklam

No comments yet.

Yorum Yaz

XHTML: You can use these tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>
TOP